Wiener Volleyballverband
Wiener Volleyballverband
WVV

 <<   <   >>   >  Oktober 2019

Mo
Di
Mi
Do
Fr
Sa
So
 
 
 
 
 
 
 
18m1
U 18 männlich
09:30
09:30
11:00
11:00
12:30
hotvolleys 1:VV Döbling 1
SG U-Fav/FK:Sokol V/1
VTRW 1:hotvolleys 1
VV Döbling 1:SG U-Fav/FK
Sokol V/1:VTRW 1
2:0 (25:8, 25:18)
0:2 (10:25, 14:25)
0:2 (10:25, 6:25)
2:0 (25:21, 25:19)
2:0 (25:12, 25:20)
HLL
Herren
17:00
19:30
hotvolleys 2:WU-Stud.1
Sokol V/2:VTRW 2
3:0 (25:14, 25:15, 25:20)
0:3 (21:25, 26:28, 21:25)
DVor
Damen
09:30
12:00
14:30
17:00
UAB 2:VTRW 2
Simmering 2:Tigers 1
WU-volley 2:VTRW 3
Kagran 1:volley16/2
3:0 (25:9, 25:15, 25:23)
1:3 (12:25, 25:22, 21:25, 22:25)
0:3 (13:25, 14:25, 20:25)
3:2 (27:25, 19:25, 25:21, 14:25, 16:14)
Allerheiligen
HLL
Herren
15:00
17:30
UAB 1:SPU Favoriten 1
WU-Stud.1:Sokol V/2
3:0 (25:16, 25:23, 25:18)
3:0 (25:21, 25:20, 25:19)
DLL
Damen
14:30
17:00
hotvolleys 1:SG WU volley
Simmering 1:VTRW 1
0:3 (13:25, 14:25, 14:25)
3:2 (25:22, 22:25, 21:25, 25:13, 15:10)
28
29
30
31
1
2
3
 
 
 
 
 
 
 
HLL
Herren
09:30
12:00
14:30
hotvolleys 2:hotvolleys 3
Sokol V/2:UAB 1
WU-Stud.1:VTRW 2
3:0 (25:22, 25:11, 25:22)
0:3 (15:25, 18:25, 23:25)
2:3 (19:25, 21:25, 25:18, 25:20, 15:17)
DVor
Damen
09:30
12:00
UAB 1:WU-volley 2
VTRW 2:VTRW 3
3:0 (26:24, 25:21, 25:18)
3:1 (25:19, 22:25, 25:17, 25:18)
DCup
Cup Damen
14:30
14:30
14:30
17:00
17:00
19:30
19:30
hotvolleys 1:UWW 3
Simmering 1:SG WU volley
VTRW 3:VTRW 5
UAB 1:Kagran 1
VTRW 4:VTRW 6
France 1:WU-volley 2
VTRW 1:UAB 2
3:0 (25:12, 25:14, 25:22)
3:2 (25:21, 22:25, 25:16, 22:25, 15:9)
3:1 (25:21, 22:25, 25:13, 25:21)
3:0 (28:26, 25:20, 25:16)
3:0 (25:9, 25:16, 25:21)
0:3 (12:25, 20:25, 17:25)
1:3 (23:25, 26:24, 15:25, 22:25)
DLL
Damen
09:30
12:00
VTRW 4:hotvolleys 1
VTRW 1:SG WU volley
3:1 (25:16, 25:21, 21:25, 25:21)
0:3 (18:25, 18:25, 17:25)
HLL
Herren
19:30SPU Favoriten 1:Sokol V/22:3 (25:23, 20:25, 25:16, 18:25, 11:15)
Nationalfeiertag
DLL
Damen
17:00volley16/1:UWW 10:3 (7:25, 11:25, 15:25)
21
22
23
24
25
26
27
 
 
 
 
 
 
 
HCup
Cup Herren
18:00Kagran 2:VTRW 20:3 (8:25, 7:25, 10:25)
20wQ
U 20 weiblich
15:00
15:00
15:00
16:30
16:30
16:30
18:00
hotvolleys 1:VTRW 1
Tigers 1:volley16/1
UWW 1:Simmering 1
Simmering 1:Tigers 1
volley16/1:Ex-YU 1
VTRW 1:UWW 1
Ex-YU 1:hotvolleys 1
2:0 (25:10, 25:11)
0:2 (4:25, 13:25)
0:2 (23:25, 20:25)
2:1 (23:25, 25:9, 15:7)
2:0 (25:0, 25:0)
0:2 (9:25, 11:25)
0:2 (0:25, 0:25)
HCup
Cup Herren
11:00
13:30
16:00
16:00
18:30
Sokol V/2:SVCN 1
VV Döbling 1:WU-Stud.1
PSV Segromy 1:hotvolleys 3
SPU Favoriten 1:Aufschlag 1
UAB 1:hotvolleys 2
2:3 (25:23, 22:25, 18:25, 25:12, 6:15)
3:1 (19:25, 25:21, 25:22, 25:22)
2:3 (25:22, 14:25, 23:25, 25:23, 9:15)
3:2 (19:25, 25:17, 25:19, 13:25, 15:11)
3:1 (25:20, 25:19, 19:25, 25:18)
DVor
Damen
18:00
18:00
VTRW 6:UWW 3
WU-volley 2:UAB 2
1:3 (25:22, 14:25, 9:25, 15:25)
0:3 (17:25, 14:25, 4:25)
DCup
Cup Damen
11:00
11:00
Tigers 1:volley16/2
volley16/1:VTRW 2
3:1 (25:22, 19:25, 26:24, 25:21)
0:3 (18:25, 6:25, 10:25)
DLL
Damen
18:00
18:00
SG WU volley:VTRW 4
Simmering 1:volley16/1
3:0 (26:24, 25:12, 25:22)
3:0 (25:18, 25:7, 25:9)
DLL
Damen
13:30
18:30
hotvolleys 1:Simmering 1
VTRW 1:UWW 1
0:3 (11:25, 20:25, 21:25)
1:3 (18:25, 16:25, 25:17, 22:25)
14
15
16
17
18
19
20
 
 
 
 
 
 
 
HCup
Cup Herren
10:00Sokol V/2:Sokolverband 13:0 (25:19, 26:24, 25:19)
20m1
U 20 männlich
12:30Sokol V/1:hotvolleys 11:2 (19:25, 25:23, 13:15)
HCup
Cup Herren
14:30Sokol V/3:SKV UA 13:0 (25:16, 25:11, 28:26)
20wQ
U 20 weiblich
14:00
15:30
17:00
18:30
UWW 1:Tigers 1
UWW 1:Ex-YU 1
VTRW 1:Tigers 1
Ex-YU 1:VTRW 1
2:0 (25:6, 25:15)
2:0 (25:7, 25:10)
1:2 (10:25, 25:22, 12:15)
1:2 (25:21, 21:25, 12:15)
20m1
U 20 männlich
12:00VV Döbling 1:Sokol V/10:2 (17:25, 20:25)
HLL
Herren
10:00
12:30
VV Döbling 1:hotvolleys 2
VTRW 2:UAB 1
2:3 (25:27, 17:25, 25:23, 25:21, 6:15)
2:3 (17:25, 26:24, 28:26, 17:25, 8:15)
HLL
Herren
09:30
09:30
12:00
Sokol V/2:VV Döbling 1
SPU Favoriten 1:hotvolleys 2
VTRW 2:hotvolleys 3
0:3 (19:25, 12:25, 19:25)
0:3 (19:25, 18:25, 21:25)
3:1 (25:17, 24:26, 25:17, 25:13)
DVor
Damen
10:00
12:30
15:00
17:15
19:30
VTRW 6:Tigers 1
volley16/2:VTRW 3
Simmering 2:VTRW 2
UWW 3:Kagran 1
UAB 2:UAB 1
0:3 (24:26, 14:25, 18:25)
1:3 (25:18, 19:25, 15:25, 20:25)
0:3 (18:25, 20:25, 10:25)
0:3 (21:25, 12:25, 15:25)
3:1 (25:9, 25:15, 20:25, 25:17)
DVor
Damen
09:30
12:00
14:30
17:00
VTRW 3:Simmering 2
VTRW 2:VTRW 6
UAB 1:Kagran 1
Tigers 1:volley16/2
1:3 (23:25, 18:25, 25:16, 31:33)
3:0 (26:24, 25:9, 25:16)
3:2 (25:22, 15:25, 25:23, 24:26, 15:13)
3:1 (25:20, 22:25, 25:11, 25:22)
DLL
Damen
15:00
17:15
volley16/1:hotvolleys 1
SG WU volley:Simmering 1
0:3 (15:25, 30:32, 13:25)
3:0 (25:18, 25:8, 25:21)
DLL
Damen
17:00
17:00
SG WU volley:UWW 1
Simmering 1:VTRW 4
3:0 (25:17, 25:19, 26:24)
3:1 (25:21, 17:25, 25:17, 25:20)
7
8
9
10
11
12
13
 
 
 
 
 
 
 
DCup
Cup Damen
15:00
17:30
19:45
hotvolleys 1:Simmering 1
volley16/2:VTRW 2
VTRW 4:Ex-YU 1
1:3 (22:25, 25:19, 13:25, 8:25)
1:3 (15:25, 25:22, 22:25, 17:25)
3:1 (25:13, 30:32, 25:12, 25:9)
HCup
Cup Herren
09:30VTRW 2:Kagran 13:0 (25:13, 25:7, 25:11)
16mQ
U 16 männlich
15:00
16:15
VV Döbling 1:VTRW 1
hotvolleys 1:Sokol V/1
2:0 (25:17, 25:21)
2:0 (25:8, 25:7)
DCup
Cup Damen
12:00
12:00
Tigers 1:volley16/1
UWW 3:SG WU volley
2:3 (21:25, 25:20, 12:25, 25:17, 8:15)
0:3 (5:25, 6:25, 12:25)
18wQ
U 18 weiblich
15:00
16:15
17:30
volley16/1:volley16/2
Tigers 1:VTRW 1
hotvolleys 1:Simmering 1
2:0 (25:8, 25:16)
2:0 (25:15, 25:19)
2:0 (25:21, 25:19)
20m1
U 20 männlich
17:00hotvolleys 1:VV Döbling 12:0 (29:27, 25:20)
HLL
Herren
17:30VV Döbling 1:VTRW 22:3 (25:19, 20:25, 25:20, 9:25, 13:15)
HLL
Herren
12:00
19:30
19:30
WU-Stud.1:SPU Favoriten 1
hotvolleys 2:UAB 1
VV Döbling 1:hotvolleys 3
3:0 (25:18, 25:7, 25:19)
1:3 (19:25, 25:19, 23:25, 20:25)
3:0 (25:21, 25:16, 25:13)
DVor
Damen
18:00UAB 2:UWW 33:0 (25:16, 25:10, 25:15)
DVor
Damen
09:30
17:00
VTRW 2:WU-volley 2
UAB 1:Simmering 2
3:0 (25:7, 25:10, 25:18)
1:3 (18:25, 25:15, 15:25, 23:25)
DLL
Damen
19:45VTRW 1:volley16/13:0 (25:22, 25:15, 25:17)
DLL
Damen
17:00
19:30
UWW 1:hotvolleys 1
VTRW 4:VTRW 1
3:1 (23:25, 25:13, 25:17, 25:10)
1:3 (21:25, 25:12, 22:25, 14:25)
30
1
2
3
4
5
6